LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
بیانیه بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی به مناسب روز جهانی مبارزه با فقر
کد 24972
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 03 آبان 1400 - 17 ربيع الأول 1443

به مناسبت روز جهانی مبارزه با فقر بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
خدای عزوجل در قرآن کریم می‌فرماید: «إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَالْمُصَّدِّقَاتِ وَأَقْرَضُوا اللهَ قَرْضًا حَسَنًا یُضَاعَفُ لَهُمْ وَلَهُمْ أَجْرٌ کَرِیمٌ؛ در حقیقت مردان و زنان صدقه‌ دهنده و [آنان که] به خدا وامی نیکو داده‌ اند، ایشان را [پاداش] دو چندان گردد و اجری نیکو خواهند داشت» (حدید/۱۸).

جامعه جهانی در سیاق تحولات انسانی، برخی عرف‌ها و قوانینی وضع کرده که پیش از آن اسلام عزیز بر آن تشویق و مردمان را بدان ملزم کرده و به عمل و همراهی و مشارکت در هر تلاش و کوشش مادی و معنوی برای کمک به نیازمندان و مجروحان فراخوانده است. وانگهی در شماری از آیات قرآن کریم اجر و سعادت و آرامش در دنیا را در قبال یاری رسانی به مردم مستمند، صرف نظر از نژاد و قومیت و دین مژده داده است.

آن گاه حضرت باری تعالی ضمن بیان چگونگی تکافل و پشتیبانی اجتماعی استوار بر اولویت ها، کمک به بی‌نوایان و مستمندان را در لابه‌لای آموزه‌ها بیان کرده و همزمان ارزش‌های عدالت اجتماعی و وظایف نظام های حاکم و مردم را به یک اندازه لحاظ داشته و ضمن مخاطب قرار دادن مسلمانان نظری بدون تفاوت و تبعیض ارائه داده است.

سپس در مسیر آنچه بیان شد، یک راه اصلی برای مسلمانان واجب گرداند و آن را همانند دیگر واجبات اسلام، یعنی نماز، روزه، حج و دیگر واجبات مقرر داشت و آن زکات بوده است.

در این معنا خدای متعال در قرآن کریم فرموده است: «لَیْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَکُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَکِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَالْمَلَائِکَةِ وَالْکِتَابِ وَالنَّبِیِّینَ وَآتَی الْمَالَ عَلَی حُبِّهِ ذَوِی الْقُرْبَی وَالْیَتَامَی وَالْمَسَاکِینَ وَابْنَ السَّبِیلِ وَالسَّائِلِینَ وَفِی الرِّقَابِ؛ نیکوکاری آن نیست که روی به جانب مشرق یا مغرب کنید، بلکه نیکی آن است که کسی به خدا و روز بازپسین و فرشتگان و کتاب [آسمانی] و پیامبران ایمان آورد و مال [خود] را با وجود دوست داشتنش به خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه‌ماندگان و گدایان و در [راه آزاد کردن] بندگان بدهد» (بقره/۱۷۷).

روز جهانی مبارزه با فقر که از سوی جامعه جهانی تعیین شده، از اهمیت بالا و بسزایی برخوردار است؛ چراکه این روز با یاری رساندن به نیازمندان تبلور و برجستگی خاصی دارد، لذا بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی با مغتنم شمردن آن از مؤمنان، علی الخصوص از مسلمانان می‌خواهد با تلاش و کوشش همه جانبه به یاری فقیران و مستمندان جامعه خود برخاسته و با آنچه در توان دارند از رشد اسفبار پدیده فقر جلوگیری کنند.

سیاست های منحرف در برخی از کشورها بسیاری را که زندگی بالای خط فقر داشتند، به مراتب به زیر خط فقر کشانده است. در پی این دگرگونی، فرورفتگی اقتصادی و اجتماعی و حتی امنیتی چهره نموده است. بیماری فراگیر کرونا نیز در این کشورها و کشورهای در حال توسعه که از این روند فزاینده آمار فقرا و بی‌نوایان در رنج هستند، فزونی گرفته است.

از این رو بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی نجات این بخش از جامعه را از چنگال فقر متوجه نهادهای رسمی حکومتی که مسئولیت اداره کشورها را بر عهده دارند، می‌داند و این که باید در یافتن راه حل‌های کارساز برای زدودن فقر و بروز استوانه های ثبات مادی کوشا باشند.

از نظر این بنیاد کشورهای بزرگ و ثروتمند باید و باید در کشورها و جوامع مختلف به جنگ با فقر فراگیر بپردازند، والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن
www.shirazionline.org

  • نظری برای این خبر درج نشده است.