LOGIN
بیانیه ها
alshirazi.org
پیام سازمان جهانی نفی خشونت به مناسبت روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری و منع خشونت با کودکان
کد 32317
تگ ها
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 28 آبان 1401 - 24 ربيع الثاني 1444

به مناسبت فرارسیدن ۱۸ نوامبر، روز جهانی پیشگیری از کودک آزاری و منع خشونت با کودکان، سازمان جهانی نفی خشونت «مسلمان آزاد» (وابسته به بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی سید صادق حسینی شیرازی دام ظله) بیانیه ای صادر کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای، روز ۱۸ نوامبر را به عنوان روز جهانی منع و پیشگیری از بهره کشی جنسی، سوء استفاده و خشونت علیه کودکان، و رها شدن از این جرایم، اعلام کرد. این سازمان از همه طرف های ذی ربط در سرتاسر جهان خواست تا اقدامات عملی جدی را برای دستیابی به اهداف خود در تضمین کرامت کودکان و حق آن ها برای زندگی عاری از خشونت و ترس و همچنین حمایت و مراقبت از قربانیان و بازماندگان جرایم سوء استفاده، انجام دهند، تا آنان بتوانند بهبود یابند و زندگی خود را دوباره شروع کنند.

گزارش ها و بررسی ها حاکی از آن است که متأسفانه کودک آزاری به طور خطرناکی در حال افزایش است به طوری که می توان آن را پدیده ای جهانی دانست که نیاز به بررسی و رسیدگی ریشه ای دارد تا از بین برود، و آینده بهتری برای این قشر حیاتی که سنگ بنای تحقق صلح و امنیت جهانی هستند، تضمین شود.

هر رفتاری که امنیت جسمی و روانی کودکان را هدف قرار دهد و آن ها را از لذت بردن از طفولیت معصومانه خود محروم کند، به دلیل اثرات منفی طولانی مدتی که بر آن ها می گذارد، جنایت علیه بشریت تلقی می شود، که ممکن است در آینده قربانیان را به جنایتکاران تبدیل کند، و در نتیجه منجر به چرخیدن در یک چرخه باطلی از شر می شود که سیستم امنیت اجتماعی را تهدید می کند.

در این راستا باید نسبت به کودک آزاری در سطح ساختارهای اجتماعی در اشکال مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و رسانه ای آن به ویژه در زمان بحران ها، جنگ ها و درگیری ها، با سوء استفاده از کودکان برای کسب سود مادی ارزان، دستاوردهای ایدئولوژیک محدود و یا حتی برای شانه خالی کردن از بار مسئولیت ها، هشدار داد.

مقابله و از بین بردن این پدیده، مستلزم تدوین برنامه‌ های آگاهی ‌بخشی و طرح‌ های عملی برای حمایت از والدین، خانواده‌ ها و دست اندرکاران مراقبت از کودکان بوده و همچنین ارتقای مهارت ‌های کودکان در برخورد و مقابله با انواع خشونت و آزارها، و تشدید همکاری‌ های بین‌ المللی برای مقابله با استثمار کودکان و تحت پیگرد قانونی قرار دادن کسانی که پشت این جرایم هستند، می طلبد. همچنین نیاز به تأمین حمایت و مراقبت فوری و مداوم برای قربانیان سوء استفاده و استثمارها تا رسیدن شان به مرحله بهبودی و ادغام در جامعه، حس می شود.

در عین حال که ما این روز جهانی را، با بیان تعهد خود برای محافظت از فرزندانمان در برابر هرچیزی که معصومیت و پاکی دوران کودکی آن ها را مختل می کند، جشن می گیریم، از همه می خواهیم نقشی را که در این خصوص به آن ها محول شده است ایفا کنند، زیرا مسأله طفولیت مسأله مهم همه ماست، والله من وراء القصد.

سازمان جهانی نفی خشونت (مسلمان آزاد)- واشنگتن

  • نظری برای این خبر درج نشده است.