LOGIN
بیانیه ها
alshirazi.org
مرکز آدم اقدام جنایت آمیز اسرائیل بر ضد فلسطینیان را محکوم کرد و بی تفاوتی شورای امنیت نسبت به این قضیه را مورد انتقاد قرار داد
کد 6374
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 18 فروردین 1397 - 20 رجب الأصب 1439
نظامیان رژیم صهیونیستی در سالروز «روز زمین» با یورش به فلسطینیان در یک اقدام ددمنشانه حداقل شانزده تن را کشته و صدها تن را با شلیک گلوله و گازهای سمی و ممنوعه، زخمی و مصدوم کردند.

مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها این اقدام را به شدت محکوم کرد و سکوت جانبدارانه و معنی دار شورای امنیت را که ظلمی مضاعف در حق ملت فلسطین است مورد انتقاد قرار داد.

در این معنا مرکز آدم بیانیه ای صادر کرد که در آن آمده است: پیمان سازمان ملل متحد و قوانین وضعی، دفاع از سرزمین و مطالبه ی حق را حق تمام آحاد بشر شناخته است و قوانین بین المللی اهمیت فوق العاده ای را به اصل حق ملت ها در تعیین سرنوشت خودشان داده و حق دفاع از جان و زندگی مبتنی بر آزادی و کرامت آنان را تضمین کرده، مورد تأیید قرار داده است.

این بیانیه افزوده است: اگر رژیم اسرائیل با دستاویز «دفاع از نقش خود» دست به جنایت می زند، محتوا و منطوق ماده ی 51 از پیمان سازمان ملل متحد را نادیده گرفته است، آن جا که مشروعیت دفاع از نفس را بیان کرده و قوانین بین المللی نیز برای اِعمال این ماده شروطی تعیین نموده است مانند:

1. عدم مشروعیت حمله ی ابتدایی به قصد دفاع؛

2. نظام مورد تهاجم قرار گرفته وظیفه دارد مسأله ی دفاع از خود را به شورای امنیت اطلاع دهد، چراکه شورای امنیت در این زمینه مسئول شناخته شده است، وانگهی حق دفاع از خود به صورت استثنایی و موقت داده شده است؛

3. تناسب شرط است؛ به این معنا که نیروهای تهاجم کننده و طرف مورد تهاجم از نظر شمار افراد و توان برابری کنند؛

4. شرط زمانی لازم است؛ به این معنا که دفاع باید با تهاجم همزمان باشد و نه زمانی که از حمله گذشته باشد. بنابراین محفوظ دانستن حق پاسخ دادن و واکنش برای تهاجم شونده در زمانی دیگر غیر قانونی است.

از این رو برای ما روشن است که ارتش اسرائیل در به کارگیری زور و خشونت بر ضد شهروندان فلسطینیِ غیر مسلح و مطالبه گرِ مسالمت آمیز افراط کرده و زیاده روی داشته است، فقط به این دلیل که مطالبات خود را با مسالمت مطرح کرده اند.

در ادامه ی این بیانیه آمده است: بی تردید رژیم اسرائیل همه ی قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه شماره 446 را نادیده گرفته است؛ قطعنامه ای که در بیستم ماه مارس 1979 میلادی تصویب شد و بر اساس و طی آن سیاست اشغالگرانه ی شهرک سازی در سرزمین های عربی فلسطینی اشغالی که از سال 1967 میلادی آغاز شده است فاقد هرگونه مشروعیت و وجهه ی قانونی دانسته شده است. در آن زمان شورای امنیت بر پایه ی مفاد و محتوای این قطعنامه از اسرائیل خواست که به مفاد توافق چهارم ژنو در سال 1949 میلادی و ملغی ساختن تصمیم گیری های سابق خود کاملاً و به دقت پایبند باشد و از هر اقدامی که شرایط قانونی و هویت و ماهیت جغرافیایی آن سامان را دستخوش نابسامانی کند یا به هر گونه ای بر شرایط جمعیتی سرزمین های اشغال شده از سال 1967 میلادی اثر بگذارد خودداری کند.

این سازمان در بیانیه خود همچنین از موضعگیری سازمان ملل متحد و شورای امنیت انتقاد کرده و آورده است: انتظار می رفت شورای امنیت به وظیفه ی قانونی و اخلاقی خود عمل کند؛ وظیفه ای که بر پایه ی آن در کنار ملت ها و حافظ صلح و امنیت بین المللی باشد و با اتخاذ اقداماتی مانع تعرض و حرمت شکنی و جنایت شود، ولی متأسفانه و دردمندانه شورای امنیت بین الملل برای محکوم کردن سرکوب مردم بی دفاع و مسالمت جوی فلسطینی از سوی اشغالگران اسرائیلی شکست خورد. قربانیان این حادثه ی جنایت بار در تجمعی مسالمت آمیز به مناسبت «روز زمین» گرد آمده بودند که نتیجه ی آن نومیدی ملت های ستمدیده بود.

مرکز آدم همچنین از جامعه ی جهانی خواسته است که در برابر این جنایت خونین به وظیفه ی خود عمل کند، آن را محکوم نماید و رژیم اسرائیل را مسئول کشتار و اقدامات تحریک آمیز بر ضد مردم بی دفاع در سرزمین های فلسطینی اعلام کند و این که برای حمایت از مردم در مقابل سرکوب و خشونت رژیم اسرائیل وارد میدان شود.

شایان توجه است که شانزده شهروند فلسطینی در روز جمعه 30 ماه مارس 2018 (1397/1/10) و در «روز زمین» که در آن ده ها هزار فلسطینی در منطقه ی مرزی غزه با اسرائیل در یک راهپیمایی اعتراضی شرکت کرده بودند آماج صدها گلوله قرار گرفتند و کشته شدند که خونین ترین رویارویی در چند سال اخیر به شمار می رود.

گفتنی است ده ها هزار زن و مرد و کودک و بزرگسال در روز جمعه در مرز غزه با اسرائیل اجتماع کرده و در یک راهپیمایی اعتراضی تحت عنوان «راهپیمایی بزرگ بازگشت» شرکت کردند.
 
مرکز آدم برای دفاع از حقوق بشر و آزادی ها
 

  • نظری برای این خبر درج نشده است.