LOGIN
بیانیه ها
shirazi.ir
"بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی:"
با بازگشت مهاجران سوری شایسته و بایسته است که خانه و کاشانه آنان بازسازی شود
کد 9034
نسخه مناسب چاپ کپی خبر لینک کوتاه ‏ 06 شهریور 1398 - 26 ذوالحجّة الحرام 1440
در پی آغاز بازگشت شهروندان سوریِ مهاجر و رانده شده به شهر و دیارشان، بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
خدای سبحان در قرآن کریم فرموده است: «وَأَنْفِقُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ وَلَا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَی التَّهْلُکَةِ وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ؛ و در راه خدا انفاق کنید و خود را با دست ‌خود به هلاکت میفکنید و نیکی کنید که خدا نیکوکاران را دوست می دارد» (بقره/195).

بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی در مورد بازگشت مهاجران و رانده شدگان به مناطق خود که شاهد ثبات و امنیت نسبی است استقبال کرده و از نهادهای رسمیِ دولتی و حقوقدانان و مصلحان می خواهد که دست یاریگر خود را به سوی کسانی که پس از مهاجرت و کوچ اجباری، اینک به سرزمین و خانه و کاشانه خود بازگشته اند دراز کرده و فضای امن و آرامی را برای آنان فراهم کنند تا شرایط پیش از شروع جنگ شوم سوریه برای آنان مهیا شود.

این بنیاد گزارش هایی مبنی بر بازگشت هزاران خانواده مهاجر و رانده شده آن کشور را دریافت کرده است که از داخل و خارج کشور به شهر و دیار خود بازگشته اند؛ خانواده هایی که ترس از آتش جنگ ظالمانه آنان را به ترک شهر و دیار و خانه های خود وادار کرده است.

این بنیاد بر اهمیت مسئولیت پذیری نهادهای رسمی آن کشور در زمینه فراهم کردن امنیت، خدمات و فرصت های کاری مناسب به منظور ایجاد ثبات اجتماعی، اقتصادی و روانی تأکید دارد؛ چراکه بیشتر مهاجران و رانده شدگان به علت جنگ ویرانگر و نابود کننده در آن کشور، اندوخته و دارایی خود را از دست داده اند و این وضعیت می طلبد و بایسته می دارد که دولت سوریه زیان های آنان را جبران کند.

از نظر این بنیاد بازگشت داوطلبانه شهروندان سوریِ مهاجر و رانده شده به کشورِ خود، بارقه بزرگ امید است و همگان به دور از تمام ابزارها و گرایش های سیاسی و برنامه های شبهه ناک باید از بازگشت آنان حمایت کنند. در این معنا از تمام کشورهای عربی و اسلامی و جامعه جهانی خواسته می شود وارد این عملیات شده و نقش مثبت خود را ایفا کنند، به گونه ای که در بازگشت ثبات و امنیت به این مناطق مهم اثر مثبت داشته باشند.

در پایان این بیانیه بایسته گفتن است که انتظار می رود ملت سوریه با اتکا به توانایی خود در بازسازی اقتصاد و یکپارچه گرداندن ملت خود، شکوفایی و امنیت سابق خود را به دست آورند تا عزت و ارجمندیِ در سایه الفت و تسامح که در گذشته بر آنان حاکم بوده دگرباره بر جامعه و زندگی شان حکمفرما شود، والله ولی التوفیق.
 
بنیاد جهانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی ـ واشنگتن